Rozliczenie i podsumowanie prac w ramach projektu realizowanego w spółce zależnej FiBioMed dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Typ raportu: ESPI
- Data i godzina publikacji: 2024-07-05 13:41
- Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd spółki SDS Optic S.A. z siedzibą w Lublinie („Emitent”, „Spółka”), w nawiązaniu do raportu bieżącego ESPI nr 5/2023 z dnia 31 stycznia 2023 roku informuje, iż otrzymał informację od Zarządu podmiotu powiązanego FiBioMed Sp. z o.o. („FiBioMed”) o zaksięgowaniu na koncie FiBioMed kwoty ok. 346 tys. PLN otrzymanej od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju („NCBR”), która stanowi płatność końcową w ramach otrzymanego przez FiBioMed od NCBR dofinansowania w kwocie całkowitej ok. 10 mln PLN.
FiBioMed pracuje nad rozwojem technologii światłowodowych biosensorów biologicznych, będącej wyłączną własnością Spółki, w kierunku chorób zakaźnych oraz w zakresie rozwoju technologii Spółki w obszarze urządzeń do diagnostyki in-vitro. Działania te realizowane są na podstawie umowy licencyjnej zawartej ze Spółką i przy wsparciu finansowym Spółki oraz do dnia 31 grudnia 2023 r. również przy wsparciu finansowym NCBR w ramach uzyskanego dofinansowania.
Jednocześnie Zarząd FiBioMed poinformował Spółkę o otrzymaniu z NCBR informacji o uznaniu projektu za zakończony, wraz z potwierdzeniem że prace w projekcie były prowadzone w sposób prawidłowy. NCBR potwierdził wykonanie planowanych prac zgodnie z zakresem oraz dochowaniem należytej staranności. Cele cząstkowe osiągnięto zgodnie z harmonogramem, a powstały w trakcie prac prototyp odpowiada założeniom określonym w umowie o dofinansowanie z NCBR.
W wyniku przeprowadzonych analiz rynku oraz na podstawie opracowanego raportu stanowiącego analizy rynkowe i strategiczne, analizy barier wejścia na rynek oraz badanie zasadności ekonomicznej wejścia na rynki wdrożenie urządzenia dedykowanego wirusowi SARS-CoV-2 okazało się bezzasadne ekonomicznie, co również zostało zaakceptowane przez NCBR i nie rodzi żadnych zobowiązań po stronie FiBioMed.
Zarząd Spółki przy współpracy z Zarządem FiBioMed oraz na podstawie odbywanych w ostatnim czasie spotkań z potencjalnymi partnerami korporacyjnymi (przy współpracy i wsparciu doradcy transakcyjnego Emitenta – Clairfield International) stwierdził, że opracowana platforma technologiczna dedykowana wielkoskalowej diagnostyce in-vitro może mieć w przyszłości zastosowanie w diagnostyce innych patogenów, w tym wirusów, bakterii oraz markerów nowotworowych, w przypadku których diagnozowanie w jednym czasie dużej ilości próbek lub dużej ilości celów molekularnych może mieć duże znaczenie i wartość dodaną w istniejących systemach opieki zdrowotnej. W związku z tym FiBioMed będzie kontynuował prace rozwojowe w zakresie skalowania opracowanej platformy do wielkoskalowej diagnostyki in-vitro w obszarze chorób zakaźnych oraz nowotworowych.
Celem Zarządu Spółki jest równoległy rozwój technologii inPROBE do diagnostyki in vivo biomarkerów nowotworowych (w ciele pacjenta) będącej obecnie w trakcie walidacyjnych badań klinicznych oraz rozwój technologii FiBioMed do diagnostyki wirusów, bakterii oraz biomarkerów nowotworowych w formacie in-vitro (poza ciałem pacjenta, badanie wykonywane w warunkach laboratoryjnych), co w opinii Zarząd Emitenta znacząco zwiększy potencjał rozwoju całej Grupy Kapitałowej SDS Optic i możliwy zakres potencjalnych partnerów korporacyjnych zainteresowych transakcją strategiczną.
Zarząd Emitenta uznał niniejszą informację za istotną ze względu na fakt, iż realizacja kamieni milowych w FiBioMed może mieć w przyszłości istotny wpływ na wycenę aktywów i sytuację finansową Spółki oraz całej Grupy Kapitałowej SDS Optic.
Załączniki:
brak