O Spółce
kim jesteśmy
O SDS OPTIC
SDS Optic S.A. to interdyscyplinarny zespół naukowców z wielu obszarów nauki oraz ekspertów biznesu. Efektywnie łączymy optoelektronikę z biologią molekularną, immunochemią i inżynierią biomedyczną.
Naszym celem jest zwiększenie przeżywalności na raka o 30% do 2023 roku. Aby to osiągnąć, tworzymy i rozwijamy zaawansowane technologie do małoinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym.
MANAGEMENT TEAM
Wiedza i doświadczenie
Łączymy kompetencje ze świata biznesu oraz nauki. Doświadczenie oraz wiedza w zdobywana w międzynarodowych organizacjach pozwalają nam skutecznie rozwijać i komercjalizować najbardziej innowacyjne projekty technologiczne.
NASZA TECHNOLOGIA
Opracowujemy, rozwijamy i komercjalizujemy innowacyjne urządzenia diagnostyczne oraz monitorujące dla wsparcia pracy personelu medycznego na całym świecie.
Odkryj technologię inPROBE® i dowiedz się, nad czym obecnie pracuje nasz dział R&D.
CEL I STRATEGIA ROZWOJU
Mamy jasny i konkretny cel.
Wizją Spółki jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności na choroby nowotworowe i inne choroby przewlekłe o 30% do 2030 roku oraz współtworzenie przyszłości przełomowych technologii w obszarach zdrowotnych.
Poznaj naszą strategię rozwoju i dowiedz się, jak chcemy osiągnąć założone cele.
NASZ RYNEK
Szacuje się, że rynek diagnostyki nowotworów do 2027 roku osiągnie ponad 311 mld USD. W samym roku 2019 na całym świecie wykonano 7,5 mln testów skierowanych na wykrycie markerów HER2, wartych łącznie ponad 4 mln USD.
Jesteśmy dobrze przygotowani do przyszłej komercjalizacji naszej technologii.
O GRUPIE KAPITAŁOWEJSDS OPTIC
Mając na uwadze dywersyfikację źródeł finansowania, zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego oraz zapewnienie stabilnego rozwoju poszczególnym projektom technologicznym, powołaliśmy do życia Grupę Kapitałową SDS Optic.
Grupę Kapitałową SDS Optic tworzy SDS Optic S.A. jako podmiot dominujący, oraz FiBioMed Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie i SDS Optic Inc. (USA) z siedzibą w Delaware jako spółki zależne.
Poniżej dowiesz się więcej o spółkach zależnych Grupy Kapitałowej. Bieżące informacje znajdziesz także w raportach okresowych Spółki SDS Optic S.A.
Spółki zależne Grupy Kapitałowej SDS Optic
FIBIOMED SP. Z O. O.
FiBioMed pracuje nad rozwojem technologii światłowodowych biosensorów, będącej wyłączną własnością Spółki, w kierunku chorób zakaźnych. Działania te realizowane są na podstawie umowy licencyjnej zawartej z SDS Optic S.A. Celem jest stworzenie pierwszego na świecie urządzenia do błyskawicznej i wysokoprzepustowej diagnostyki wirusów.
SDS Optic S.A. posiada 459 udziałów w FiBioMed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości nominalnej 22.950,00 zł, co stanowi 79% udziału w kapitale zakładowym spółki FiBioMed Sp. z o.o.
SDS OPTIC INC. (USA)
SDS Optic Inc. (USA) to nowe centrum R&D w Filadelfii, powstałe w celu dalszego rozwoju technologii w obszarze diagnostyki markerów nowotworowych i chorób oczu poprzez opracowywanie biologicznych komponentów technologii oraz dotarcie do nowych partnerów i potencjalnych nabywców.
SDS Optic Inc. (USA) zarejestrowała 3000 akcji w ramach kapitału docelowego o wartości nominalnej $300,00, z którego do SDS Optic S.A. należy 50 akcji po cenie emisyjnej $1000,00 co stanowi 100% udziału w obecnym kapitale zakładowym spółki SDS Optic Inc.
ZAUFALI NAM
Nasi partnerzy
kadra zarządzająca
Leadership Team
Priorytetem Spółki SDS Optic S.A. jest optymalna struktura zespołu zarządzającego, nakierowana na realizację celów strategicznych oraz osiąganie zaplanowanych kroków milowych. Zespół zarządzający to połączenie kompetencji naukowych, i technologicznych oraz biznesowych i operacyjnych
Marcin Staniszewski, MSc Eng.
Naukowiec | Inżynier | Akcjonariusz | Prezes Zarządu SDS Optic SA.
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszaru fotoniki oraz bioinżynierii medycznej.
Marcin Staniszewski, MSc Eng.
Naukowiec | Inżynier | Akcjonariusz | Prezes Zarządu SDS Optic SA
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszaru fotoniki oraz bioinżynierii medycznej.
Pomysłodawca (Co-Founder), akcjonariusz (pośrednio poprzez s-kę SDS Optonic Sp. z o.o. jako jej większościowy udziałowiec), Dyrektor Technologiczny (Chief Technology Officer) oraz Prezes Zarządu (CEO) w SDS Optic S.A.
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszaru fotoniki oraz bioinżynierii medycznej.
Absolwent University of Akron OH, USA (MSc. Eng.), doświadczony naukowiec oraz inżynier w naukach technicznych z doświadczeniem menadżerskim pracujący nad innowacyjnymi technologiami o cywilizacyjnym wpływie na społeczeństwo i gospodarkę.
Posiada wieloletnie doświadczenie technologa w działach B+R amerykańskich firm technologicznych. Był uczestnikiem programu badawczego przy współpracy z NASA – Glenn Research Center (Cleveland, OH, USA), pracując przy technologiach wykorzystywanych w branży lotniczej oraz kosmicznej. Członek Polsko-Amerykańskiego Centrum Biznesowego w Bostonie, USA.
dr hab. n. med., inż. Magdalena Staniszewska
prof. KUL, Naukowiec | Project Leader | Akcjonariusz | Dyrektor ds. Badań i Rozwoju SDS Optic SA.
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszaru biologii molekularnej, immunochemii oraz inżynierii genetycznej.
dr hab. n. med. Magdalena Staniszewska
prof. KUL, Naukowiec | Project Leader | Akcjonariusz | Dyrektor Naukowa SDS Optic SA.
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszaru biologii molekularnej, immunochemii oraz inżynierii genetycznej.
Pomysłodawca (Co-Founder), akcjonariusz i Dyrektor Naukowa ( SVP / Chief Science Officer) w SDS Optic S.A.
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszaru biologii molekularnej, immunochemii oraz inżynierii genetycznej.
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej – mgr inż., specjalność: biologia molekularna i biokataliza; doktor nauk biologicznych, specjalność: immunochemia w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz dr hab. nauk medycznych, specjalność biochemia. Odbyła staż podoktorski w Case Western Reserve University (Cleveland, OH, USA), przez wiele lat związana z Harvard Medical School (Boston, MA, USA).
Ekspertka w dziedzinie chorób oczu związanych z cukrzycą, starzeniem oraz uwarunkowanych genetycznie. Doświadczony inicjator oraz lider interdyscyplinarnych projektów naukowych, których celem jest poznawanie mechanizmów chorób oraz tworzenie nowych strategii terapeutycznych i diagnostycznych o znaczeniu aplikacyjnym.
Mateusz Sagan, MBA
Ekonomista | Zarządzający i Strateg | Akcjonariusz | Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu SDS Optic SA oraz Prezes Zarządu s-ki celowej FiBioMed Sp. z o.o.
Mateusz Sagan, MBA
Ekonomista | Zarządzający i Strateg | Akcjonariusz | Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu oraz Prezes Zarządu s-ki celowej FiBioMed Sp. z o.o.
Nadzoruje i koordynuje wszystkie prace z obszarów operacyjnych, biznesowych, finansowych, zarządzania projektowego oraz relacji inwestorskich.
Absolwent studiów MBA w University of Central Lancashire Preston (Wielka Brytania). Ekspert z zakresu zarządzania innowacyjnymi projektami badawczo-rozwojowymi, ponad 20 lat doświadczenia pracy w międzynarodowym środowisku korporacyjnym, w tym w firmach rodzinnych oraz technologicznych startupach na całym świecie. Doradza jako mentor programów akceleracyjnych, m.in. MIT EF CEE. Pełni funkcje Członka Rady Dyrektorów Stowarzyszenia Interim Managers w Polsce oraz Członka Rady Klastra Lubelska Medycyna.
nadzór i kontrola
Rada Nadzorcza
Krzysztof Klimkowski
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Krzysztof Klimkowski
Członek Rady Nadzorczej
Adwokat prowadzący własną kancelarię pod nazwą Krzysztof Klimkowski Kancelaria Adwokacka. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w świadczeniu kompleksowej pomocy prawnej podmiotom krajowym i zagranicznym w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, członek Europejskiego Stowarzyszenia Prawników (European Assosiation of Lawyers AEA-EAL), czynnie uczestniczący w krajowych i zagranicznych konferencjach organizowanych przez stowarzyszenie.
Marcin Bielówka
Członek Rady Nadzorczej
Marcin Bielówka
Członek Rady Nadzorczej
Członek Zarządu Innoventure ASI Sp. z o.o. Kieruje funduszem i dba o relację z partnerami, zewnętrznymi firmami, jak i z urzędami czy instytucjami naukowymi. Nadzoruje procesy powstawania spółek i robi wszystko, co niezbędne, by słowo zamieniało się w działanie. Prezes zarządu, główny udziałowiec Sentinel Innovation Sp. z o.o.
Dr Marcin Molo
Członek Rady Nadzorczej
dr Marcin Molo
Członek Rady Nadzorczej
Odpowiada za tworzenie i rozwój portfela inwestycji. Nadzoruje proces inwestycyjny, tworzy i twardo negocjuje struktury transakcji kapitałowych, trzyma pieczę nad procesem rozwoju projektów, a potem spółek. Członek zarządu, partner zarządzający funduszu Innoventure ASI od 2014 roku. Adiunkt na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie od 2008 roku.
Andrzej Kołodziejczyk
Członek Rady Nadzorczej
Andrzej Kołodziejczyk
Członek Rady Nadzorczej
Menedżer do spraw projektów inwestycyjnych w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Odpowiada za inwestycje kapitałowe funduszu Pomeranus Seed i nadzór nad spółkami, ekspert bankowości korporacyjnej, absolwent studiów podyplomowych w zakresie bankowości inwestycyjnej
dr inż. Adam Piotrowski
Członek Rady Nadzorczej
dr inż. Adam Piotrowski
Członek Rady Nadzorczej
dr inż. nauk technicznych na Wojskowej Akademii Technicznej, od prawie 20 lat związany jest ze spółką Vigo Photonics S.A. (GPW: VGO), światowym liderem technologii fotonowych detektorów podczerwieni i liderem technologicznym z zakresu fotoniki (technologie światłowodowe). dr Adam Piotrowski od ponad 6 lat pełni funkcję Prezesa Zarządu w Vigo System S.A., od maja 2017 r. Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Platforma Technologiczna Fotoniki. Pełni również funkcję Członka Rady Nadzorczej funduszu inwestycyjnego VIGO WE INNOVATION oraz Creotech Instruments S.A. Od kwietnia 2021 r. Członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotonicznego (EPIC – European Photonics Industry Consortium).
Anna Kasprzak-Czelej
Członek Rady Nadzorczej
Anna Kasprzak-Czelej
Członek Rady Nadzorczej
Doktor nauk ekonomicznych, specjalność rynki finansowe; dyrektor ds. operacyjno-finansowych i Wiceprezes Zarządu Medical Inventi S.A., adiunkt na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie finansowania i realizacji projektów badawczo-rozwojowych, komercjalizacji i certyfikacji wyrobów medycznych. Z branżą biotechnologiczno-medyczną związana od ponad 10 lat. Współpracuje z organizacjami branżowymi: Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Wyrobów Medycznych Polmed i Technomed Organizacją Pracodawców Przemysłu Medycznego.
dr Marcin Wawrzynowicz
Członek Rady Nadzorczej
dr Marcin Wawrzynowicz
Członek Rady Nadzorczej
Powołany na członka Rady Nadzorczej w ramach uprawnienia osobistego Marcina Staniszewskiego.
Doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 16 lat związany z pracą artystyczną oraz pracą dydaktyczną jako nauczyciel akademicki, od 2020 r. prodziekan Wydziału Jazzu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.
Oświadczamy, że członkowie Rady Nadzorczej oraz osoby pełniące stanowiska zarządcze w Spółce SDS Optic S.A. posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie wymagane do pełnionych funkcji, a także gwarantują rękojmię należytego wykonywania obowiązków związanych z tą funkcją. Każda z powołanych osób wyróżnia się odpowiednią reputacją i wiarygodnością, a także brakiem konfliktu interesów.
SDS OPTIC S.A.
Struktura Akcjonariatu
SDS Optonic Sp. z o.o. (Marcin Staniszewski oraz Inwestorzy Prywatni)
Polska Fundacja Przedsiębiorczości
INNOventure ASI Sp. z o. o.
Marcin Staniszewski
dr hab. n. med., inż. Magdalena Staniszewska prof. KUL
Pozostali akcjonariusze < 5%
LP | AKCJONARIUSZ | Liczba AKCJI | % AKCJI | Liczba GŁOSÓW | % GŁOSÓW |
1 | SDS Optonic Sp. z o.o. (Marcin Staniszewski oraz Inwestorzy Prywatni) | 2 358 260 | 39,75% | 2 358 260 | 39,75% |
2 | Polska Fundacja Przedsiębiorczości | 519 240 | 8,75% | 519 240 | 8,75% |
3 | INNOventure ASI Sp. z o.o. | 483 750 | 8,15% | 483 750 | 8,15% |
4 | Marcin Staniszewski (prywatnie) | 24 500 | 0,41% | 24 500 | 0,41% |
5 | dr hab. n. med., inż. Magdalena Staniszewska prof. KUL | 115 400 | 1,94% | 115 400 | 1,94% |
6 | Pozostali akcjonariusze < 5% | 2 432 100 | 41% | 2 432 100 | 41% |
RAZEM | 5 933 250 | 100% | 5 933 250 | 100% |
Zgodnie ze Statutem kapitał zakładowy Spółki wynosi 5 877 550 zł (pięć milionów osiemset siedemdziesiąt siedem tysięcy pięćset pięćdziesiąt złotych) i dzieli się na 5 877 550 (pięć milionów osiemset siedemdziesiąt siedem tysięcy pięćset pięćdziesiąt) akcji zwykłych na okaziciela serii A, B, C, D, E i F.
Akcje serii A, B oraz C zostały wyemitowane jako akcje imienne i stały się akcjami na okaziciela zgodnie z uchwałą nr 2 Zarządu Spółki z dnia 25 sierpnia 2021 r., która została podjęta wskutek otrzymania przez Spółkę wniosków akcjonariuszy o konwersję akcji serii A, B i C z akcji imiennych na akcje na okaziciela zgodnie z §8 ust. 5 Statutu. Akcje serii D, E i F są akcjami na okaziciela od daty emisji.
SERIA AKCJI | LICZBA AKCJI | LICZBA GŁOSÓW | RODZAJ AKCJI | WARTOŚĆ NOMINALNA | CENA EMISYJNA | DATA UCHWAŁY EMISYJNEJ | DATA REJESTRACJI W KRS |
A | 3.843.000 | 3.843.000 | zwykłe na okaziciela | 1,00zł | 1,00zł | 10.01.2019 r. | 17.05.2019 r. |
B | 83.250 | 83.250 | zwykłe na okaziciela | 1,00zł | 1,20zł | 22.07.2019 r. | 10.09.2019 r. |
C | 300.000 | 300.000 | zwykłe na okaziciela | 1,00zł | 1,00zł | 22.04.2021 r. | 25.05.2021 r. |
D | 1.100.000 | 1.100.000 | zwykłe na okaziciela | 1,00zł | 10,00zł | 25.05.2021 r. | 15.07.2021 r. |
E | 101.300 55.700 | 101.300 55.700 | zwykłe na okaziciela | 1,00zł | 1,00zł | 25.05.2021 r. | 03.07.2023 r. – |
F | 450.000 | 450.000 | zwykłe na okaziciela | 1,00zł | 13,00zł | 25.01.2023 r. | 23.02.2023 r. |
Informacja o powiązaniach osobowych, majątkowych i organizacyjnych pomiędzy:
1. Emitentem a osobami wchodzącymi w skład organów zarządzających i nadzorczych Emitenta:
Pomiędzy Spółką Emitenta a osobami wchodzącymi w skład organów zarządzających i nadzorczych Emitenta istnieją następujące powiązania osobowe, majątkowe i organizacyjne:
- Marcin Staniszewski – Prezes Zarządu Spółki jest jednocześnie udziałowcem i Prezesem Zarządu spółki SDS Optonic Sp. z o.o., która jest znaczącym akcjonariuszem Emitenta i posiada łącznie 2 358 260 akcji Emitenta stanowiących 39,75% udziału w kapitale zakładowym Spółki i tyle samo w głosach na WZA Emitenta.
- Marcin Staniszewski – Prezes Zarządu Spółki SDS Optic S.A. jest jednocześnie akcjonariuszem Spółki i posiada łącznie 24 500 akcji Emitenta stanowiących 0,41% udziału w kapitale zakładowym Spółki i tyle samo w głosach na WZA Emitenta.
2. Emitentem lub osobami wchodzącymi w skład organów zarządzających i nadzorczych Emitenta, a znaczącymi akcjonariuszami Emitenta
Pomiędzy Spółką Emitenta lub osobami wchodzącymi w skład organów zarządzających i nadzorczych Emitenta, a znaczącymi akcjonariuszami Emitenta istnieją następujące powiązania osobowe, majątkowe i organizacyjne:
- Magdalena Staniszewska – posiadająca łącznie 115 400 akcji Emitenta, stanowiących 1,94% udziału w kapitale zakładowym Spółki i tyle samo w głosach na WZA Emitenta, jest jednocześnie żoną Prezesa Zarządu Spółki – p. Marcina Staniszewskiego
Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej Emitenta nie są powiązani z akcjonariuszami dysponującymi akcjami reprezentującymi co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
Polityka dywidendowa
Organem właściwym do podejmowania decyzji o podziale zysku i wypłacie dywidendy, w tym czy i jaką część zysku przeznaczyć na wypłatę dywidendy, jest Zwyczajne Walne Zgromadzenie. Prawo do uczestniczenia w wypłacie dywidendy mają wszystkie akcje Spółki.
Decyzja o podziale zysku, podejmowana w postaci uchwały przez akcjonariuszy na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, jest przyjmowana po zakończeniu każdego roku obrotowego.
Jakiekolwiek przyszłe decyzje dotyczące wypłaty dywidendy lub przeznaczenia zysku w całości bądź części na kapitał zapasowy Spółki będą należały do Walnego Zgromadzenia, z zastrzeżeniem przepisów obowiązującego prawa.
Zgodnie z § 15a Statutu Spółki:
1. Z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa do wypłaty na rzecz akcjonariuszy przeznacza się połowę wypracowanego zysku netto w każdym roku
obrotowym.
2. Wypłata może być zrealizowana w przypadku wypracowania przez Spółkę zysku netto w łącznej kwocie przewyższającej trzykrotność kwoty kapitału zakładowego Spółki
zarejestrowanego we właściwym dla siedziby Spółki sądzie rejestrowym na ostatni dzień roku obrotowego, którego dotyczy wypłata (uwzględniając również niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz kwoty przeniesione z utworzonych z zysku
kapitałów zapasowego i rezerwowego, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy, oraz uwzględniając niepokryte straty, akcje własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe).
3. Wypłata może być zrealizowana w formie dywidendy lub skupu akcji własnych.
4. Forma i data wypłaty określona jest uchwałą Walnego Zgromadzenia podejmowaną zwykłą większością głosów.
5. Odstępstwo od zasad przewidzianych w ust. 1 i ust. 2 powyżej wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej większością 2/3 (dwóch trzecich) głosów.